Om oss

Teamet bakom Hemfixare har gemensamt lång erfarenhet av support i hemmet, tjänsteutveckling och marknadsföring av tjänster till privatpersoner. Tillsammans skall vi öka tillgängligheten av prisvärd kvalitetssäkrad tekniksupport till hemmen. År 2020 skall det vara lika naturligt att få hjälp med tekniksupport som att få hemstädning, att få hem en Fixare skall vara ett vedertaget begrepp.

Om idén

Fler väljer att ta hjälp för att få tiden att gå ihop samtidigt som mer komplex teknik blir en del av vår vardag, vilket skapar frustration för de som inte förstår. Behovet av oberoende tekniksupport i hemmet som bryggar mellan olika leverantörer av kommunikation, tjänster och produkter är enormt – därför behövs Hemfixare.

Genom ett nätverk av certifierade och kontrollerade tekniker – så kallade Fixare – matchas kundens problem med lämplig Fixare i närområdet. Fixaren får inte bara extrainkomster utan även värdefull arbetslivserfarenhet. Fixaren är vanligtvis ung, student eller har fler jobb. Hemfixare skall vara en del av den moderna GIG-ekonomin.

Detta tillsammans med Regeringens beslut att även inkludera tekniksupport i hushållsnära tjänster (vilket ger 50% RUT-avdrag) fick oss att skrida till verket och starta Hemfixare hösten 2016.

Teamet på Hemfixare
Olof
OlofVD
Född serieentreprenör och bolagsbyggare. Fick idén till Hemfixare och modellen med GIG-baserade tekniker i januari 2016.
olof@hemfixare.se
Magnus
MagnusStyrelseordförande
Erfarenheter från ledande befattningar i storbolag och förkärlek för struktur och ordning. Bollplank och prognosmakare.
magnus@hemfixare.se
Jamal
JamalUtveckling / teknik
Energisk mutitaskare och född kodgeni. Driver våra samtliga utvecklingsprojekt själv och med inhyrda resurser.
jamal@hemfixare.se
Oskar
OskarKundtjänst / rekrytering
Har den mest välkända stämman i telefonluren på kundtjänsten. Serviceorienterad ut i fingertopparna. Arbetar även med rekrytering av nya fixare.
oskar@hemfixare.se
Anton
AntonKundtjänst / kampanjer B2C
Nykomling på företaget som tidigare arbetade med försäljning av tillbehör till hemelektronik. Idag ansvarar han över kundkampanjer och försäljning mot konsumenter.
anton@hemfixare.se
Petrus
PetrusPartners / kampanjer B2B
Fixare sedan starten 2016 som nu arbetar aktivt med att öka försäljning och hitta nya samarbetspartners. Teknikintresserad sedan barnsben.
petrus@hemfixare.se